Konveyörler

Power and Free Konveyör

Power and Free Konveyörler monoray webb ya da kardan tipi konveyörler gibi tek hat üzerinde continue hareket eden bir yapıya ve çalışma mantığına sahip değildirler.

Örneğin bir tesis yatırımı planladığınızı varsayalım. İstediğiniz tesis sadece toz boya tesisi, sadece yaş boya tesisi ya da sadece Kataforez tesisi olabilir. Fakat bu konveyör sistemi ile istersek bu 3 sistem de aynı hat üzerinde kurulabilir. A, B, C …. Gibi çeşitli tip ve ölçülerde farklı parçalarınız olsun ve bu parçaların bazıları toz boya ile boyanacak, bazıları yaş boya ile boyanacak, bazıları da Kataforez kaplama ile boyanacak olsun. Bütün bu parçalarınızı konveyör üzerindeki kanca ve bara sistemlerine asarak istediğiniz parçanın istediğiniz proseste boyanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem boyahaneler arasında iletişim sorunları olmayacak, hem tüm boyama işlemi tek merkezden kontrol edilebilecek, hem zamandan tasarruf edilecek hem de bu tesislerin yerleşim alanı olarak daha küçük bir alana sığdırılması sağlanmış olacaktır. Bu tarz konveyörlerin en önemli özelliklerinden birkaçı da power ve free hatlarının ayrı olmasıdır ve malzemeyi askıya astığınız zaman sistem hareket halinde iken askının nerede durması gerektiğini, ne zaman park bölgelerine geçmesi gerektiklerini, askının ne zaman hızlanması, ne zaman yavaşlaması gerektiğini ( aynı hat üzerinde diğer askılardan bağımsız bir şekilde) , parçaları istediğimiz gibi yan yana veya arka arkaya istediğimiz mesafede yakınlaştırabiliyor ve makaslar yardımı ile malzemelere istediğimiz gibi yön verebiliyor oluşumuz ve bunun gibi birçok özelliği programlayabiliyor oluşumuz bu konveyörleri tercih etmemizdeki en büyük etkenlerdir.

power and free konveyör

power and free konveyör

Diğer konveyör tiplerinde olduğu gibi askıya asılacak malzeme ağırlıklarına göre konveyör üzerinde kullanılacak ray, zincir, bağlantı ekipmanları, rulmanları vb. malzeme özellikleri özel olarak tasarlanır ve üretilir.

P&F konveyörler x, y, z eksenlerinde üst düzey hareket kabiliyetlerine sahiptirler ve aynı zamanda istediğimiz gibi programlayabiliyor oluşumuz bu konveyörleri oldukça kullanışlı kılıyor fakat diğer konveyör sistemleri ile kıyaslayacak olur isek P&F konveyörlerin yatırım maliyeti diğer sistemlere göre çok yüksektir fakat sisteme kazandırdığı sayısız özellik göz önüne alındığında zaman içerisinde diğer yatırımlar ile kıyaslandığında kendisini amorti edebilecek bir yapıdadır.