Ön İşlem & Temizlik

Ön İşlem ve Temizlik

Ön işlem ve temizlik aşaması; boyama öncesi metal ürünlerin imalat aşamasında yüzeylerinde oluşan yağ ve bazı olumsuzlukların malzemelerin yüzeyinden temizlenmesi için malzeme yüzeyine uygulanan temizleme- yüzey hazırlama kimyasalları ile malzemelerin yüzeylerinin temizlenmesini amaçlayan uygulamalardır.

Bu uygulamaların malzemeye bir diğer faydası da metalin dış ortam şartları, korozyan, uv ışınlarına karşı dayanıklılıklarını arttırmak ve yüzeyi boya öncesi boyanın da rahat tutunabileceği bir yüzey oluşturmaktır. Bu yüzeylerin oluşturulmasında Sprey ya da daldırma hatlarından faydalanılır.

Her iki yüzey hazırlama tipinde ilk banyolar genellikle Yağ alma ve Durulama banyolarıdır. Daha sonraki banyolar malzemenin yapısına, geometrisine, çeşidine ve korozyona karşı beklenen dayanıklılıkları göz önünde bulundurularak belirlenir.

Ahşap ve plastiklerde ise durun farklıdır. Ahşap ve plastik malzeme boyama öncesi üzerinde kalabilecek ortamda uçuşan tozlardan, imalat aşamasında malzeme üzerine yapışan talaş vb. malzemelerden boyanacak yüzeyin olumsuz etkilenmemesi ve boyama esnasında bu tozların malzemenin üzerinde kalarak boya kalitesinin düşmesinin önüne geçmek maksadıyla iyonizasyon işlemi yapılır. Bu işlem malzemenin üzerindeki tozların + ve – kutuplarını nötralize ederek malzemeye tutunmalarının önüne geçer ve daha sonrasında malzemenin üzerine nötralize olan tozları malzemeden ayırmak için basınçlı hava uygulanarak tozlar malzemeden ayrıştırılır.