Toz Boya Kabinleri ve Uygulama Sistemleri

Elektrostatik toz boya solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Boya kabinlerinde boya, toz boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri toz boya kabinleri içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, toz boya kabinlerinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200˚C olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir. Ayrıca boya kabinlerinde malzeme kaplama kalınlığı homojendir. Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevreye duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır. Boya öncesi Sprey ya da daldırma tip yüzey temizlik hatları boya kalitesini ve boyanan malzemenin dış etkenlere karşı dayanıklılığını da arttırmaktadır.

Boya kabinlerinde kaliteye etken bir diğer sistem de klimatik odalardır. Bu odalar içerisinde şartlandırılmış ve filtrelenmiş hava hava kanalları ve özel filtrelerden geçerek kabin içerisine basılır. Oda sıcaklığı istenilen değerler arasında sabit tutulur ve boyama esnasında oda ve kabin içerisine dış ortamdan gelebilecek tozlar uzaklaştırılmış olur. Böylece daha temiz ve tozsuz bir ortamda boya uygulanmış olur.

Manuel sistemlerde Manuel toz boya kabinleri ve kutu fırınlar kullanılır. Bu uygulamalar düşük kapasiteli ve yerleşim alanı olarak minimal ölçülerde yer kaplar. Firmalar bu seçimleri üretim kapasiteleri, kalite beklentileri ve fabrika yerleşim planlarını göz önünde bulundurarak seçmelidirler.

Toz boya kabinleri ile alakalı fiyat teklifi almak ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

Toz Boya Tesisi Teklif Formu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.