Kurutma ve Pişirme

Konveyörlü Kurutma & Pişirme Fırınları

Konveyörlü kurutma ve pişirme fırınları konvansiyonel mantık ile çalışan ve endirekt ısıtma ile kurutma ya da pişirme yapan fırın tipidir.

Bu tip fırınlarda termoblok ünitesinde hazırlanan sıcak hava termoblok sirkülasyon fanları vasıtası ile galvaniz sacdan imal edilmiş hava kanalları yardımı ile fırın içerisine gönderilmektedir. Hava kanalları fırın ısısının her bölgede aynı ve homojen bir hava dağılımı yapabilecek şekilde tasarlanmış olup ayarlanabilir ve gerektiğinde sökülüp temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Fırının malzeme giriş ve çıkış kapılarında hava perdeleri mevcuttur. Bu hava perdeleri fırın içerisindeki sıcak havanın dış ortama çıkışını engellemek maksadı ile yerleştirilir. Fırınların ısı kontrolü dijital termostatla yapılmaktadır. Elektrik panosu üzerinde bulunan ekran üzerinden istenilen sıcaklıkta ve çalışma aralığında sıcaklık ayarlanabilmektedir.

Kurutma ya da pişirme fırınları projeye, kurulum alanına, kapasiteye ve konveyör hızına göre çeşitli şekillerde imal edilebilirler. Örneğin düz geçişli, u dönüşlü, Canopy, M ya da L şeklinde yapılabilir. Bu tamamen projeye göre özel olarak tasarlanan bir durumdur.