Ön İşlem & Temizlik

Yağ Sıyırıcı

Yağ alma tanklarında oluşan istenmeyen yağı proses tankından uzaklaştırarak yağ alma tankındaki kimyasal içerikli proses suyunun ömrünü uzatmak amaçlı tasarlanmış kapalı devre bir sistemdir.

yağ sıyırıcı

İstenmeyen ve süspansiye olarak “sıcak” yağ alma tankının üst yüzeyinde biriken yağ; bir pompa ve özel tasarlanmış yüzer ya da sabit bir teleskopik emiş başlığı vasıtası ile proses tankı yüzeyinden emilerek, lamelli yağ ayırıcı tankına aktarılır. Bu tankta yağdan büyük oranda arındırılmış kimyasal içerikli su gravitasyon yöntemi (doğal akış) ile yine yağ alma tankına aktarılır. Bu işlemin gravitasyon yöntemi ile yapılabilmesi için yağ ayırıcının yağ alma proses tankından daha yüksek bir konuma yerleştirilmesi gerekir. Genellikle yağ sıyırıcı ünitenin çelik ya da paslanmazdan imal kaide üzerine oturtulması gereklidir. Ayırma işlemi tamamlanmış yağ, cihaza yakın müşterinin istediği bir depo tankında biriktirilir.

Yağ ayırıcı ünite, sıcak yağ alma proses tankının kapasitesine ve proseste kullanılan kimyasalın türüne göre (alkali ya da asidik) AISI 304-AISI 316 malzemeden özel olarak imal edilebilir. İstenildiği taktirde yağ alma takından emiş hatları, geri dönüş hatları ve yağ ayırıcı tesisat malzemeleri U-PVC, PPRC, AISI 304 ve AISI 316 malzemelerden imal edilebilir.