Ön İşlem & Temizlik

Sprey Hattı

Sprey Hattı ; konveyör üzerine asılmış parçaların ön işlem gerektiren ya da malzemelerin kimyasal püskürtme yöntemi ile ring borularından geçen basınçlı kimyasalın nozullar yardımı ile malzemenin yüzeyini tarayarak yağının alınıp korozyona karşı daha da dayanıklı hale getirilmesi istenilen durumlarda sprey hatlarının kurulumu gerçekleştirilir.

İstenilen tuz testi dayanımlarına göre sprey hattı banyo sıralaması ön işlem kimyasalının temin edildiği firma tarafından tavsiye edilmesi ile belirlenir. Proses tankları, ring boruları, pompalar varsa sıcak su eşanjörü, damlama tavaları, tünel malzemesi, ekipman ve diğer ürünler kimyasalın içeriğine göre belirlenen kalitede paslanmaz çelik malzemeden imal edilir.  Kimyasal proses tankları sızdırmaz bir şekilde argon kaynağı ile birleştirilir. Tüneli oluşturan paneller ise kaynaksız ve vidasız bir şekilde birbiri içerisine geçirilerek kimyasala dayanıklı bir mastik ile birleştirilir. Gerek görülen durumlarda malzemenin sprey hattı çıkış noktasına malzeme yüzeyinde kalmış kimyasal sıvının tekrar bir önceki proses tankına yönlendirilmesi ve sprey hattından çıkan malzemenin kurutma fırınındaki ısıl yükünü azaltmak maksatlı hava duşu ilave edilebilir.

Günümüzde seri imalat yapan, ürettiği mamullerin kalitesini arttırmak, kullanım ömrünü uzatmak, dış ortam etkilerinden korumak ve boya öncesi yüzey hazırlığının eksiksiz olmasını isteyen herkes Sprey Hatlarına ihtiyaç duymaktadır.

Sprey hatları tam otomatik olarak çalışmaktadır. Proses banyolarının bazılarının ısıtılması gerekmektedir. Bu ısıtılacak banyolar belirli ısı değerleri arasında bulunmalıdır. Bu iş eğer fabrikada sıcak su kazanı var ise plakalı eşanjörler yardımı ile yapılabilir fakat sıcak su kazanı yok ise proses banyosu içerisine yapılacak bir termoblok ile proses ısıtması yapılabilir. Bu ısıtma doğalgaz, Lpg, Lng, Cng gibi yakıtlarla yapılabilir. Banyo içerisine yerleştirilen termoblok bazı zamanlarda yüzeyinde oluşan kirliliklerden dolayı verim düşüklüğü yaşanabilir ve temizlenmesi gerekir. Bu temizlik ile bu termoblok uzun süre kullanılabilir. Plc kontrollü sistemlerde imkan var ise bu işlemin sıcak su kazanı ile yapılması daha uygun bir çözümdür.

Havai Konveyörlü Sprey hatları ile alakalı daha detaylı bilgi almak ve fiyat teklifinde bulunmak için http://www.boytes.com/iletisim adresi üzerinden iletişim formunu doldurabilir ya da boytes@boytes.com adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Sprey Yıkama Hattı

Sprey Yıkama Hattı